Książki

Książki

Lew, czarownica i stara szafa

Lew, czarownica i stara szafaLew, czarownica i stara szafa - wydana w 1950 roku. Książka, umiejscowiona w latach 40. ubiegłego wieku, jest pierwszą opublikowaną i zarazem najbardziej znaną częścią cyklu. Pomimo że pojawiła się jako pierwsza, jest drugą powieścią po Siostrzeńcu czarodzieja według chronologicznego porządku serii. Magazyn Time umieścił ją na liście stu najlepszych powieści anglojęzycznych w latach 1923-2005

Czytaj więcej...

Książe Kaspian

Książe KaspianKsiążę Kaspian to drugi tom z cyklu opublikowany w 1951 roku. Znane z pierwszego tomu rodzeństwo Pevensie: Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja spieszą na pomoc prawowitemu władcy Narnii, Księciu Kaspianowi, który toczy śmiertelny bój o prawo tronu. Jakie będą tego rezultaty, zdaje się rozumieć tylko Wielki Lew Aslan.

Czytaj więcej...

Podróż Wędrowca do Świtu

Podróż Wędrowca do Świtu - okładka"Podróż Wędrowca do Świtu" to trzecia część "Opowieści z Narnii" i zarazem pierwsza, w której nie występują już Piotr i Zuzanna (nauczyli się już wszystkiego, czego mieli się nauczyć i tylko Edmund i Łucja mogą jeszcze raz wstąpić na ścieżkę Aslana). Tym razem wraz z rodzeństwem do Narnii dostaje się także ich wredny kuzyn Eustachy Klarencjusz Scrubb, który nawet nie wie, jak wielki wpływ będzie miała na niego podróż narnijskim statkiem, Wędrowcem do Świtu. Statek ten, dowodzony przez króla Kaspiana, niesie ze sobą załogę, której celem jest odnalezienie siedmiu baronów, dobrych ludzi, których wygnał swego czasu Miraz. A także Ryczypiska, którego wiedzie przeznaczenie ku krainie Aslana. Bo to jest także celem załogi: dotrzeć aż na sam skraj świata...

W tej części mamy okazję lepiej poznać okolice Narnii, a także przeżyć liczne i różnorodne przygody na Wyspach (na jednej z nich Eustachy przemienia się w smoka, co jest początkiem jego duchowej poprawy). "Podróż..." jest wprost "napakowana" akcją i znaczeniami, zwłaszcza pod koniec książki, kiedy to dzielna mysz wreszcie odnajduje swą ziemię obiecaną, a dzieci spotykają się z samym Aslanem.

Spis rozdziałów:

Rozdział 1 Obraz w sypialni
Rozdział 2 Na pokładzie "Wędrowca do Świtu"
Rozdział 3 Samotne Wyspy
Rozdział 4 Co zrobił Kaspian
Rozdział 5 Burza - i co z niej wynikło
Rozdział 6 Przygody Eustachego
Rozdział 7 Jak się ta przygoda zakończyła
Rozdział 8 Dwakroć o włos od zguby
Rozdział 9 Wyspa Głosów
Rozdział 10 Księga Czarodzieja
Rozdział 11 Łachonogowie są szczęśliwi
Rozdział 12 Ciemna Wyspa
Rozdział 13 Trzej śpiący
Rozdział 14 Początek Końca Świata
Rozdział 15 Dziwy Ostatniego Morza
Rozdział 16 Na samym Końcu Świata

 

(ten artykuł będzie rozwijany - Edmund).

Srebrne Krzesło

Srebrne Krzesło W "Srebrnym Krześle" znany już nam z poprzedniej części Eustachy oraz jego szkolna koleżanka Julia Pole dostają się do Narnii przez tajemnicze drzwi i odnajdują się w przygodzie, która ma na celu odnalezienie syna starego już króla Kaspiana - księcia Rilliana, który, jak się okazuje, został uprowadzony przez czarownicę chcącą zawładnąć Narnią tak, jak poprzednio Jadis. Przygoda ta wiedzie dwójkę dzieci przez krainę olbrzymów (które nota bene chcą je spożyć) oraz tajemne krainy, w których czeka ich zła do szpiku kości Pani w Zielonej Sukni oraz cuda Podziemia. Czy uratują księcia?

Część ta jest bardzo mroczna i aż czuć niebezpieczeństwo, wobec którego stają dzieci. Znów poznajemy część Narnii, której nie dane nam było poznać w innych książkach, a zło nabiera coraz bardziej realnych kształtów. Tym lepsze jest zakończenie, gdy dzieci znów mogą ujrzeć Narnię i zamieszkujące je dobre duchy.

Spotykamy też nowy rodzaj magicznego stworzenia, jakim jest wiecznie markotny błotowij Błotosmętek, który "umila" czas podróżnikom swoim pesymizmem, ale jednocześnie pokazuje, czym naprawdę jest odwaga.

Spis rozdziałów:

Rozdział 1 Poza murami gimnazjum
Rozdział 2 Julia otrzymuje zadania
Rozdział 3 Morska wyprawa króla
Rozdział 4 Sowi sejm
Rozdział 5 Błotosmętek
Rozdział 6 Dzikie pustkowia północy
Rozdział 7 Wzgórze dziwnego labiryntu
Rozdział 8 Harfang
Rozdział 9 Jak odkryli coś, o czym warto było wiedzieć
Rozdział 10 Podróż bez Słońca
Rozdział 11 W ciemnym zamku
Rozdział 12 Królowa podziemia
Rozdział 13 Podziemie bez królowej
Rozdział 14 Dno świata
Rozdział 15 Zniknięcie Julii
Rozdział 16 Krzywdy zostają wynagrodzone

Koń i jego chłopiec

Koń i jego chłopiec "Koń i jego chłopiec" to piąta i jednocześnie najbardziej egzotyczna część "Opowieści z Narnii". Opowiada o czasach, gdy Rodzeństwo Pevensie panowało w Narnii, jednak nie opowiada o samej Narnii, tylko o Kalormenie, orientalnym państwie, wrogu narnijczyków, marzącym o podbojach. Szasta, młody chłopiec, adoptowany przez rybaka żyje sobie spokojnie, dopóki pewien wielmoża nie chce go kupić. Ucieka z domu na narnijskim rumaku Bri - teraz jego celem jest Północ, gdzie wiedzie go serce. Podczas swojej podróży spotyka Tarkiinę Arawis i jej konia Hwin, które także chcą uciec z Kalormenu.
Gdy spotyka Rodzeństwo (a dokładniej Zuzannę i Edmunda) oraz archenlandzkiego księcia Korina i okazuje się, że jest jego bratem, Tisrok, władca Kalormenu postanawia napaść na ościenne państwo. Czy Szaście uda się przeszkodzić inwazji? Czy uda mu się powrócić na Północ, gdzie jest jego prawdziwy dom?

Piąta część jest inna od pozostałych i bardzo egzotyczna (jak już wspomniałem zresztą). Spotykamy znów Pevensich, co jest ogromnym plusem, gdyż możemy przyjrzeć się panowaniu Rodzeństwa w czasach Złotego Wieku. A kultura Kalormenu porywa, bez dwóch zdań.

Spis rozdziałów:

Rozdział 1 Jak Szasta wyruszył w podróż
Rozdział 2 Przygoda w drodze
Rozdział 3 U bram Taszbaanu
Rozdział 4 Szasta spotyka Narnijczyków
Rozdział 5 Książę Korin
Rozdział 6 Szasta wśród Grobowców
Rozdział 7 Księżniczka Arawis w Taszbaanie
Rozdział 8 Tajna narada
Rozdział 9 Przez pustynię
Rozdział 10 Pustelnik Południowych Kresów
Rozdział 11 Nieproszony towarzysz wędrówki
Rozdział 12 Szasta w Narnii
Rozdział 13 Oblężenie Anwardu
Rozdział 14 Jak Bri stał się mądrzejszym koniem
Rozdział 15 Rabadasz Śmieszny

Siostrzeniec Czarodzieja

Siostrzeniec Czarodzieja Chronologicznie pierwsza część "Opowieści z Narnii", a szósta z kolei książka "Siostrzeniec Czarodzieja" opowiada o powstaniu Narnii z ryku Wielkiego Lwa. Młody Digory Kirke oraz Pola Plummer, po zetknięciu się z magicznymi pierścieniami wuja Andrzeja (tytułowego czarodzieja) przenoszą się do "lasu pomiędzy światami", innej krainy, gdzie wszystko jest możliwe. W Charnie budzą złą wiedźmę Jadis, która wpada na genialny pomysł zawładnięcia Ziemią. Potem, razem z wujem Andrzejem (który złym człowiekiem był), po krótkiej wizycie w naszym świecie, dostaje się na miejsce, gdzie Aslan tworzy Narnię, razem z mówiącymi zwierzętami, faunami i innymi magicznymi cudami. Zakończenie tej historii daje początek wszystkim innym, które mają miejsce w Narnii.

Część ta ma wiele, bardzo wiele biblijnych przesłań, takich jak powstanie drzewa ochraniającego Narnię czy sam akt stworzenia Narnii przez Aslana. Radziłbym czytać ją po kolei, a nie chronologicznie, gdyż w ten sposób mamy wgląd w Narnię, której nie znaliśmy, a z którą witamy się, jakby z dawno nie widzianą przyjaciółką.

Spis rozdziałów:

Rozdział 1 Złe drzwi
Rozdział 2 Digory i jego wuj
Rozdział 3 Las Między światami
Rozdział 4 Dzwon i młotek
Rozdział 5 Żałosne Słowo
Rozdział 6 Wuj Andrzej zaczyna mieć kłopoty
Rozdział 7 Co się wydarzyło przed domem
Rozdział 8 Walka pod latarnią
Rozdział 9 Stworzenie Narnii
Rozdział 10 Pierwszy żart i inne sprawy
Rozdział 11 Digory i jego wuj mają kłopoty
Rozdział 12 Przygoda Truskawka
Rozdział 13 Nieoczekiwane spotkanie
Rozdział 14 Zasadzenie drzewa
Rozdział 15 Koniec tej historii i początek wszystkich innych

Ostatnia Bitwa

Ostatnia Bitwa Ostatnia część siedmioksięgu porusza najbardziej. W Narnii źle się dzieje, Kalormeńczycy zagrażają krajowi, a fałszywy Aslan mami ludzi. Tylko Eustachy i Julia mogą pomóc magicznej krainie i wypowiedzieć wojnę siłom zła. Pod koniec powieści dowiadujemy się, że rodzeństwo Pevensie, Eustachy i Julia (rodzeństwo oprócz Zuzanny, której z nimi nie było) zginęli w wypadku kolejowym i teraz trafią do nowej Narnii, będącej odpowiednikiem ziemskiego Raju, gdzie panuje Aslan. Tam spotykają wszystkich, z którymi zdążyli się w "starej" Narnii zaprzyjaźnić, a których już na świecie nie było (na przykład pana Tumnusa).

Ostatnia część jest smutna, tak, jednak daje nadzieję na lepsze jutro. I oby Zuzanna kiedyś zrozumiała, że Narnia nie jest jedynie dziecięcym wymysłem, lecz prawdziwą krainą, gdzie zawsze można się dostać - trzeba tylko wierzyć.

Rozdział 1 Nad Kotłem
Rozdział 2 Lekkomyślność króla
Rozdział 3 Małpa w pełni chwały
Rozdział 4 Co stało się tej nocy
Rozdział 5 Pomoc króla
Rozdział 6 Nocny wypad
Rozdział 7 Głównie o karłach
Rozdział 8 Jakie nowiny przyniósł orzeł
Rozdział 9 Wielkie zgromadzenie na Wzgórzu Stajni
Rozdział 10 Kto wejdzie do Stajni?
Rozdział 11 Wszystko dzieje się coraz szybciej
Rozdział 12 Przez drzwi Stajni
Rozdział 13 Jak karły nie dały się oszukać
Rozdział 14 Noc spada na Narnię
Rozdział 15 Dalej wzwyż i dalej w głąb
Rozdział 16 Pożegnanie z Krainą Cieni